Doğu Türkistan müslümanları için anlamlı kampanya

Şehit Nuri Pamir Anadolu İmam-Hatip Lisesi'nden bir grup öğrenci, doğu türkistandaki müslümanlara yapılan zulme tepki olarak, BM'ye göndermek üzere 'Bir İmza da Sen At' kampanyası başlattılar!

Başkent’te bir grup İmam Hatip öğrencisi son derece anlamlı bir kampanya başlattı.

Mamak ilçesi Akdere semtinde bulunan Şehit Nuri Pamir Anadolu İmam-Hatip Lisesi’nden bir grup öğrenci, öğretmenlerinin de desteğiyle komünist Çin rejiminin baskı ve zulmü altında hayatta kalma mücadelesi veren Doğu Türkistanlı soydaşlarımız için Hacı Bayram-ı Veli Cami avlusunda “Doğu Türkistanlı Müslüman Kardeşin İçin Bir İmza Da Sen At” kampanyası başlattı.

Kampanyada emeğe geçen öğrencilerden Muhammet Akkaya, Doğu Türkistan’daki Müslüman kardeşlerimizin yanında olduklarını ortaya koyma adına böyle bir kampanya başlattıklarını belirterek, “Tüm genç arkadaşları, tüm büyüklerimi kampanyaya destek vermeye çağırıyoruz” dedi.

Soydaşlarımızın mülteci kapsamına alınmasını istediklerini, bunun için imza topladıklarını belirten Akkaya, ilginin bir hayli fazla olduğunu ifade ederek, bundan son derece mutluluk duyduklarını kaydetti.

“MÜLTECİ HAKKI ALAMAZLARSA ÖLDÜRÜLECEKLER”

Ülkemizde yaşayan Uygur Türkü Erkin Sabit de Çin’de birçok akrabası olduğunu söyleyerek oradaki Türklerin durumunu anlattı. Sabit, “Çin’in uyguladığı baskıcı politika yüzünden soydaşlarımız; kendi kıyafetlerini giyemiyor, kendi dilini konuşamıyor, kendi dili ile yazışamıyor, Çince eğitime zorlanıyor, İslam dinini yaşayamıyor, çeşitli bahanelerle terörist ilan ediliyor. Kısaca oradaki durum bu şekilde. Bu imza kampanyamız ile Çin’e komşu ülkelere veya diğer farklı ülkelere sığınan Türkistanlı kardeşlerimizin, mülteci hakkını sahip olmasını istiyoruz. Mülteci statüsünü alırlar ise, mültecileri kabul eden ülkelere sığınabilecekler. Yoksa Çin’e iade edilip uydurma gerekçelerle öldürülecekler” diye konuştu.

“İMZALAR BM’YE GÖNDERİLECEK”

Okul öğretmenlerinden Aytekin Çetin ise, “Çin zulmünden kaçarak değişik ülkelere sığınan soydaşlarımız mülteci hakkını elde edemezse Çin’e iade edilecek ve uydurma gerekçelerle idam edilecek. Bu nedenle Doğu Türkistanlıların mülteci hakkını alabilmesi için BM’ye gönderilmek üzere imza topluyoruz” diye konuştu.

Bugün Hacı Bayram-ı Veli Camii avlusunda başlatılan imza kampanyası üç gün sürecek.