522 bin sürücü cezasını kendi kesti

İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdür Yardımcısı Ali Özsoylar, Elektronik Denetleme Sistemi'nin (EDS) geçen yıl 522 bin 624 ceza kestiğini söyledi. Özsoylar "Asfaltın altına gömülü deklanşöre basan sürücü kendi kendini yakalıyor" dedi.


İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Trafik Denetleme Şube Müdür Yardımcısı Ali Özsoylar, trafik kazalarının daha aza indirilmesi için yaptıkları çalışmaları ve Elektronik Denetleme Sistemi ile (EDS) ilgili bilinmeyenleri anlattı. 2012'de EDS'den kesilen cezaların 76 milyon 611 bin 316 TL olduğunu söyleyen Özsoylar sürücülerin EDS sayesinde kendi kendilerini ihbar ettiklerini belirtti.

DEKLANŞÖRE KENDİSİ BASIYOR

Özsoylar, EDS'de fotoğraf makinesindeki gibi bir denklanşör bulunduğunu söyledi. "Fotoğraf çekebilmek için fotoğraf makinesinde deklanşöre birisinin basması lazım" diyen Özsoylar sözlerini şöyle sürdürdü:

"Emniyet şeritlerinde yerin altına gömülmüş algılayıcı sistem var. Bu sistemin üzerinde metal akışı olduğunda deklanşöre basıyor makine. Kırmızı ışıkların yaya çizgisi olduğu yerde, asfaltın içine gömülü, gözle görünmeyen bir çizgi bu. Sürücüler burada kendi kendini çekerek yakalamış oluyor. Afyon ve Ankara karayolu arasında pilot bölge olarak hızla ilgili EDS sistemi de kullanılmaya başlandı. İleride mutlaka tüm Türkiye'ye de yayılacaktır. "

EN ÇOK ÖLÜMLÜ KAZA PAZAR GÜNÜ

İstanbul'daki kazaların haftalık ve günlük verilerini incelediklerini söyleyen Özsoylar, "İstanbul'da kazaların en çok pazar günü meydana geldiği ortaya çıktı. İkinci sırada cumartesi geliyor. Saat olarak ise 16.00-18.00 ve 02.00-04.00 arasında yaşanıyor" dedi.

İSTANBUL'UN KARA NOKTALARI

Google'ın harita uygulamasından yararlanarak İstanbul'un 3 yıllık kaza haritasını çıkardıklarını belirten Ali Özsoylar, "Bunu her ay güncelliyoruz. Çalışmadaki amaç kara noktaları tespit ederek trafik kazalarının nedenlerine çözümler getirmek.

Ölümlü ve yaralamalı kazaların en yoğun yaşandığı kara noktalar Haliç Köprüsü, eski Büyükdere Caddesi, Maltepe, Pendik D-100 Karayolu, D-100 Çobançeşme rampası ile Avcılar Köprüsü arası. Sürücüler bu noktalarda daha dikkatli olsunlar" diye konuştu.

HAFTADA 10 BİN ARAÇ CEZA ALIYOR

Trafik Denetleme Şube Müdür Yardımcısı Ali Özsoylar, 2012'de 6 araçtan birinin EDS'den ceza aldığını belirtti. Özsoylar sözlerini şöyle sürdürdü: "İstanbul'da her hafta, 10 bin araç kural ihlalinden dolayı EDS'den ceza alıyor. 2012'de 522 bin 624 ceza, EDS'nin tespit ettiği sürücüye kesilmiş. Kesilen cezaların toplam miktarı da 76 milyon 611 bin 316 TL."