Gümrükte 'kırmızı hat' uygulaması

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, Kapıkule Sınır Kapısı'nda düzenlediği basın toplantısında, Avrupa'ya açılan sınır kapılarından Kapıkule, İpsala ve Hamzabeyli'de fiziki olarak "kırmızı hat" uygulanmasına başlandığını söyledi.


Kırmızı hat uygulamasının daha çok havalimanlarında görüldüğünü anımsatan Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı sınır kapılarının altyapı olarak havalimanlarından farkının olmadığını ancak sahaların büyük olması nedeniyle hat uygulamasının fiziki olarak uygulanmasına yeni başlanabildiğini belirtti.

Gümrüğe tabi ürünü bulunanların kırmızı hat peronunu kullanarak bildirim yapması ve vergisini ödemesi durumunda yasal olarak herhangi bir cezaya maruz kalmayacağını ifade eden Yalçın, şöyle konuştu:

''Gümrüğe tabi eşyası olan kırmızı hattan geçmek zorunda. Yeşil hat 'gümrüğe tabi eşyam yok' demek kısaca. Yolcunun gümrüğe tabi eşyası varsa ya da yanındaki eşyanın vergiye tabi olup olmadığından tereddütü varsa kırmızı hattı kullanması menfaatine olacaktır. Çünkü gümrüğe tabi eşyası varken ya da girişi yasak bir eşyayla girişini yeşil hattan yapmış ve yakalanmışsa bunun sonu savcılığa kadar gidebilir.", "Gümrüğe tabi eşyanız var mı?" diye sorularak uygulandığını söyledi.

Yalçın, kırmızı hat uygulamasının fiziki olmasa da görevliler tarafından

Kimi yolcuların yakalanacağını anlayınca 'Beyan edecektim' diyerek geçiştirmeye çalıştığını ve hoş olmayan durumlar yaşandığını belirten Yalçın, "Şimdi bunun altyapısını hazırladık. Beyan edeceklerse kırmızı hat peronunu kullanacaklar" diye konuştu.

Yalçın, uygulama için üzerinde Türkçe ve İngilizce ''kırmızı hat'' yazan peronlar hazırlandığını kaydetti.