GE'den Türkiye'ye 900 milyon dolarlık yatırım

ABD sanayi firması General Electric, Türkiye'ye 3 yıl içinde 900 milyon dolarlık yatırım yapacak. Jet motorları için malzeme üretimi anlaşması ile ilgili toplantıya Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da katıldı.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, General Electric (GE) ile TUSAŞ Motor Sanayi (TEI) arasında, CFM International'ın LEAP motorlarında kullanılan blisklerin TEI'nin Eskişehir'deki fabrikasında üretilmesini içeren anlaşmanın imza törenine katıldı.

Çağlayan, GE'nin geçen yıl Türkiye'de 3 yıllık süreçte 900 milyon dolar yatırım yapacağı taahhüdünde bulunduğunu anımsatarak, "1,5 yıl içinde bu yatırımın 515 milyon dolarının gerçekleştiğini gözönünde bulundurursak, 900 milyon dolar yatırım GE'nin hedeflerinin altında kalır. Mutlaka 1 milyar doların üstüne çıkması lazım. Umuyorum ki gelecek yıl ilave projelerin duyurusunu yaparız" dedi.

1923-2002 yılları arasında Türkiye'ye gelen toplam uluslararası doğrudan yatırım miktarının 14,6 milyar dolar olduğuna işaret eden Çağlayan, "2002 yılından itibaren hükümetimizin iş başına gelmesiyle yaptığımız reformlar, yatırım ortamının kalitesinin sürekli iyileştirilmesi ve bilhassa hükümetimizin serbest piyasayı önde tutan bir kalkınma modeliyle hareket etmesi, son 10,5 yılda
ülkemize 80 yılda gelenin 8,5 katından daha fazla, yani 127,5 milyar dolar uluslararası doğrudan yatırım gelmesini sağladı" diye konuştu.

Yüzde 75'i Avrupa'dan gelen bu yatırımın Türkiye'nin siyasi ve ekonomik istikrarına, genç nüfusuna ve kalitesi artan iş gücü arzına geldiğini belirten Çağlayan, GE Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Jeffrey Immelt'in "GE'nin en iyi işçileri Türkiye'de, bundan dolayı Türkiye'ye yatırımlarımızı artıracağız" sözlerini aktardı.

GE ile TEI arasındaki anlaşmanın önemli olduğunu vurgulayan Çağlayan, "Türkiye, uzay ve havacılık sektöründe önemli bir marka olmak istiyor. Şirketlerimiz, Savunma Sanayi Müsteşarlığımız ve Türkiye'nin bu konudaki potansiyelleri ülkemizi önemli bir aktör haline getiriyor" ifadelerini kullandı.

Bakan Çağlayan, şöyle devam etti:

"Önümüzdeki 10 yılda enerji alanında 130 milyar dolar, ulaştırma alanında 110 milyar dolar, bilgi teknolojileri alanında ise 10 milyar dolar yatırım yapacağız. Sadece bu 3 alanda Türkiye, 2023 hedeflerinin altyapısını oluşturmak adına toplam 250 milyar dolar yatırım yapacak. Bu, Türkiye'ye yatırım yapacaklar için çok önemli fırsat penceresi oluşturuyor. Tüm uluslararası
şirketlerin bu ihalelere gelmesini canı gönülden arzu ediyoruz.

Türkiye bu yatırımları gerçekleştirdiğinde dış ticaret dengesi olumlu şekilde seyretmeye başlayacak ve cari açık meselesinde önemli mesefaler kaydedeceğiz. Enerji konusunda eski politikalarımızı geride bıraktık. Yenilenebilir enerji kaynakları öncelikli konularımız. Eski sistemlerle enerji yatırımları yapması Türkiye'yi yeniden cari açığa mahkum edecektir. Bu konuda kararlılığımız kesindir. Türkiye, enerjisini mümkün olduğunca rüzgardan, güneşten, su kaynaklarından, jeotermalden, biyoyakıttan, nükleerden ve olursa kayagazından elde edecek."

Çağlayan, GE'nin enerji sektöründe yaptığı yatırımları çok anlamlı bulduğunu da kaydederek, şu anda başlanan yatırımların yarın sadece Türkiye'nin ihtiyacını karşılamaktan öte ihracat yapılabilecek kalemler haline geleceğini ifade etti.

'TÜRKİYE ARTIK HAMALLIK YAPMAK NİYETİNDE DEĞİL'
GE ile TEI'nin imza attığı yatırımı yapmanın babayiğitlik istediğini dile getiren Çağlayan, "Bu kuruluşlarımız bu babayiğitliği yerine getirecek. Türkiye'nin uzay ve havacılık sektörü için çok önemli bir yatırım yapılacak. Türkiye ithal etmek zorunda olduğu bu ürünü bir taraftan üretirken diğer taraftan ihraç da edecek" dedi.

GE'nin sağlık sektöründe de faaliyette bulunduğunu belirten Çağlayan, sağlıkla ilgili gelecek dönemin de önemli olduğunu ifade etti.

Çağlayan, geçen yıl sağlık turizminden Türkiye'nin elde ettiği gelirin 2 milyar dolar olduğunun bilgisini vererek, şunları kaydetti:

"Türkiye, dünyanın 17. büyük hizmet ihracatçısı. Yaklaşık 44 milyar dolar hizmet ihracatı gerçekleştiriyoruz. Bunun 2 milyar doları sağlık turizminden geliyor. 2023 hedefimiz sadece sağlık turizminden elde edeceğimiz geliri bugünkü miktarının 10 katına çıkarak 20 milyar dolar seviyesine getirmektir. Türkiye, 2015 yılında sağlık harcamaları için o yılki milli gelirinin yaklaşık yüzde 6,4'ünü, yani 65 milyar dolar ayıracaktır. Yani her vatandaşı için Türkiye yıllık yaklaşık 1.000 dolarlık sağlık harcaması yapacaktır. Bu alanda yapılacak yatırımlar son derece önemli olacak."

Türkiye'nin üretim ve ihracat anlayışını tamamıyla değiştirdiğine değinen Çağlayan, "Türkiye artık hamallık yapmak niyetinde değil. Türkiye yüksek katma değerli, yüksek teknolojili ürünler üretip ihraç edecek ve bunları markalı hale getirecek bir yapıya dönüştürmeye karar verdi. Yeni teşvik sistemimizi de bunu için yaptık" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'nın "Ülkemizde taş üstüne taş koyan yatırımcının başımızın üstünde yeri var" sözlerini hatırlatan Çağlayan, gerek ulusal gerek uluslararası yatırımcıya değer veren ve onların sorunlarıyla ilgilenen bir anlayış içinde olduklarını ifade etti.

Başkanlığını yaptığı Yatırım Ortamını İyileştime Koordinasyon Kurulu'nda önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Çağlayan, yatırım ortamının kalitesinin artırılması yönünde aldıkları önemli kararlara ilişkin yarın bir açıklama yapacaklarını söyledi.

Türkiye'nin gelecek yıllarda savunma sanayiinde önemli bir ihracatçı konumuna yükseleceğini belirten Çağlayan, "Yapılan bu yatırımlar, karşılıklı olarak her bir tarafa ortak kazanç sağlayacaktır. Bizim anlayışımızda tek taraflı kazanmak yok. Özel sektörümüz, yatırımcımız kazanacak, onlarla birlikte Türkiye kazanacak ve büyüyecek" ifadelerini kullandı.