Başkent Doğalgaz limitlerini yükseltti

Başkent Doğalgaz, 1 Ekim 2013'ten itibaren konutu 200 metrekareye kadar olan abone gruplarının 125 metreküp doğalgaz satın alabileceğini, Kasım ayında bu miktarın 200 metreküpe çıkacağını duyurdu.

Başkent Doğalgaz A.Ş.'den yapılan açıklamaya göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından, Şubat ayında "ön ödemeli sayaç kullanan tüketiciler ile mekanik sayaç kullanan tüketiciler arasında adaletin sağlanması" gibi çeşitli ekonomik ve teknik gerekçelerle doğalgaz satışına sınırlama getirildiği, Mart 2013'ten itibaren bu düzenleme çerçevesinde doğalgaz satışı yapıldığı hatırlatıldı.

Ön ödemeli (kartlı) sayaçlarda dönemsel olarak belirlenen aylık tüketim miktarının 2 katı kadar satışın uygulandığı ifade edilen açıklamada, her abone grubunun evinin büyüklüğüne göre ve kullandığı sayaç tipine bağlı olarak aylık doğalgaz alım miktarının farklı olduğu ve havaların soğumasıyla birlikte abonelerin gaz alım miktarlarının da artırıldığı ifade edildi.

Buna göre, 1 Ekim 2013'ten itibaren konutu 200 metrekareye kadar olan abone gruplarının 135 liralık (125 metreküp) doğal gaz satın alabileceği, havaların soğumasıyla birlikte Kasım ayında bu rakamın 200 metreküpe çıkacağı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Villa tipi aboneler için bu miktarlar ekim ayında 250 metreküp, Kasım ayında 400 metreküp olacak. Bu abonelerimizin limiti, Maltepe Abone Merkezimizdeki personelimiz tarafından sistemde geçmiş tüketimleri göz önüne alınarak yapılan inceleme sonucu artırılabilmektedir.

Belirlenen bu sınırlamalar, abonelerimizin o ay sadece o kadarlık doğalgaz alabileceği anlamına gelmemektedir. Bir abonenin kartlı sayaçla yüklediği doğalgaz miktarının tüketilmesi halinde, aynı ay içinde olsa dahi yeniden o aylık miktarlarda doğalgaz alabilmesi mümkündür. Mekanik sayaç (faturalı) sayaç kullanan müşterilerimiz için ise herhangi bir limit sınırlaması yoktur."

PTT'DEN YAPILAN SATIŞLAR
Satışların, şirketin veznelerinde ve bankalarda hiçbir işlem bedeli alınmadan yapıldığı, PTT'den yapılan doğal gaz alımlarında kesilen 1 liralık işlem bedelinin ise PTT tarafından alındığı ifade edilen açıklamada, "Banka, PTT şubeleri gibi yaygın satış yerlerinin yanında tüm alışveriş merkezlerinde de gaz satış merkezlerimiz peyderpey devreye alınmaktadır. Sonuç olarak, mevsimlik doğalgaz satışlarımızdan dolayı Ankaralı hiçbir abonemizin doğalgazsız kalması gibi bir durum söz konusu değildir" denildi.