Tarım da işgüvenliği yasası protokolü

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Türkiye tarımda, hayvancılıkta da büyüyor, gelişiyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Türkiye tarımda, hayvancılıkta da büyüyor, gelişiyor. Ama bu büyümenin bedeli insan sağlığı veya hayatı olmamalı" dedi.
Bakan Çelik ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bakanlıkları ile Harran, Çukurova ve Ankara üniversitelerinin işbirliğiyle hazırlanan "Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği Protokolü"nü imzaladı.
Çelik, törende, uzun yıllardır konuşulan ancak bir türlü çıkarılamayan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nın TBMM'den geçtiğini, 1 Ocak itibarıyla da önemli bölümünün uygulamaya girdiğini hatırlattı.
Bu önemli yasayla bütün iş yerleri ile çalışanların, iş güvenliği ve sağlığı kapsamına alındığına işaret eden Çelik, ancak bu alandaki sıkıntıların giderilmesi, sağlıklı ve verimli yatırım, üretim, işletme ortamına geçilebilmesi için yasanın uygulanmasının önemli olduğunu belirtti.
Türkiye'de 100 bin işçide ölüm oranının 8 olduğunu anlatan Çelik, bu protokol ve çalışmaların, sayıyı daha da aşağıya çekeceğine ve Türkiye'nin çalışma hayatını çağdaş standartlara taşıyacağına inandığını dile getirdi.
Protokolle, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün tarım sektöründe yaygınlaşmasının sağlanacağını ifade eden Çelik, tarımın Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu vurguladı.
Türkiye'de çalışanların yüzde 25'inin tarım sektöründe yer aldığına işaret eden Çelik, mevsimlik tarım işçilerinin ise önemli sorun alanı olduğunu belirtti.
Çelik, "Son 2 yılda 80 bin lira harcayarak çalışma koşullarını iyileştirme, ulaşım imkanlarını kolaylaştırma, sağlıktan yararlanmalarını gerçekleştirme adına önemli düzenlemeler, önemli adımlar attık. Ama bakanlıklarımıza daha da düşen sorumluluklar vardı. Protokolle bunları da yerine getirerek, onların güvenliğine ve sağlıklı ortamda çalışmalarına katkı sağlamış olacağız" dedi.
-"Tüm çalışma alanlarında sıfır risk esaslı ortam"-
Tarımdaki iş kazaları ve meslek hastalıklarından ölüm oranının 1,6 düzeyinde olduğunu ifade eden Çelik, tarım sektöründe de hiç kayıp yaşanmaması hedefine dönük çalışma yürüttüklerini dile getirdi.
Tarım sektöründe ayrıca deri, solunum, kas ve iskelet rahatsızlıklarının yoğunşekilde görüldüğünü anlatan Çelik, tüm çalışma alanlarında sıfır risk esaslı ortamı sağlamayı hedeflediklerini bildirdi.
Türkiye'nin büyüdüğünü, geliştiğini vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:
"Türkiye büyüyecek, gelişecek. Türkiye tarımda, hayvancılıkta da büyüyor, gelişiyor. Ama bu büyümenin bedeli insan sağlığı veya insan hayatı olmamalı. Büyüyeceğiz ama insanın sağlıklı ortamda çalışarak büyümesini sağlayacağız. Ülkenin gelişmesini sağlayacağız ama insan hayatıyla bu bedeller ödenmeden büyümeyi gerçekleştireceğiz.
Olmadan önleme, ölmeden önlemeyi prensip edinerek çalışmalarımızı sürdürmemiz gerekiyor. Acıların, ölümlerin, hastalıkların tarımın bereketini kaçırmasına müsaade etmeyecek şekilde çalışmalarımızı daha da bereketlendirerek sürdüreceğiz."

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ise, yaptığı konuşmada, tarımda çalışan 6 milyon 100 bin kişinin işlerini yaparken karşı karşıya kalabileceği sorunlar olduğunu dile getirerek, bu risklerin makine ve ekipman kullanımı, tarımda kullanılan kimyasallar ile bakteri, virüs, mikroplarla temas gibi 3 başlık altında toplanabileceğini ifade etti.
Tarımda 10 ve daha fazla kişinin istihdam edildiği işletmelerde çalışanların oranının yüzde 3-3,5 civarında olduğuna dikkati çeken Eker, çalışanların yüzde 97'sinin ise ölçeği son derece küçük yerlerde çalıştığını ve acil olarak karşılanması gereken eğitim ihtiyacı bulunduğunu vurguladı.
Eker, küçük ölçekli işletmelerde iş sağlığı güvenliğini sağlayacak altyapıda eksikler olabildiğini belirterek, şöyle konuştu:
''Protokolün hedef kitlesini 10'dan daha az kişinin istihdam edildiği yerlerdeki yaklaşık 5 milyon 900 bin kişi oluşturuyor. Öncelikli olarak bu kitleye dönük eğitim çalışması yapılacak. Bunun için bir masraf, harcama gerekirse kamu eliyle finanse edeceğiz. Kuşkusuz 5 milyon 9 bin kişinin güvenliği ve sağlığının temin edilmiş olması bizim için bu projenin en büyük çıktısı. Bunda ne kadar başarılı olursak, ne kadar iyi uygularsak Türkiye'de iş verimliliği, toplum sağlığı, iş sağlığı ve güvenliğinde o kadar başarı elde etmiş oluruz.''