Halep de kimyasal saldırı çok sayıda ölü var,onlar Türkiyeyi sorumlu tutuyorlar

Halep'te düzenlenen kimyasal saldırıda çok sayıda sivil hayatını kaybetti

Suriye hükümeti, muhalifleri ve Türkiye'yi suçlarken ÖSO, saldırıyı Esed güçlerinin düzenlediğini açıkladı. Başbakan Erdoğan'ın yanıtıysa sert oldu.

Suriye'de uzun süredir korkulan oldu ve kimyasal silahların kullanılması birçok cana mal oldu. Halep kentine düzenlenen kimyasal saldırıda çoğunluğu kadın ve çocuk birçok sivil hayatını kaybetti.
Hem muhalifler hem de Esed rejimi karşılıklı olarak birbirlerini suçladı. Amerikan yönetimi muhaliflerin kimyasal silah kullandığı yönünde kanıt bulunmadığını bildirdi.
KİM KULLANDI?
Suriye Enformasyon Bakanı Ümran Ezzubi muhaliflerin Halep kenti yakınlarında kimyasal silah kullandığını iddia etti. Açıklamada 26 kişinin hayatını kaybettiği 86 kişinin de yaralandığı belirtildi.
"KİMYASAL BAŞLIKLI SCUD FÜZESİ ATILDI"
Ancak Özgür Suriye Ordusu saldırıyı uzun menzilli füzelerle Esed güçlerinin düzenlediğini açıkladı.
Muhaliflerin bölgedeki komutanlarından Han El Assal yaptığı açıklamada Esed güçlerinin sabah saatlerinde kimyasal başlık taşıyan bir Scud füzesiyle Halep'i vurduğunu söyledi.
Muhalif komutan, "Rejim bu saldırısını bizim üzerimize yıkmak istiyor ancak biz böyle bir saldırı düzenlemedik" şeklinde konuştu.
BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN SERT CEVAP
Zuabi'den kısa bir süre sonra Ankara'da açıklamalarda bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan suçlamalara yanıt verdi.
Erdoğan, "Kimyasal silah iddiası yalan envanterimizde kimyasal silah yok. Suriye rejimi Türkiye ile ilgili ne dediğini bilmiyor diye konuştu.
RUSYA: MUHALİFLER KİMYASAL KULLANDI

Rusya Dışişleri Bakanlığı da Suriyeli muhaliflerin kimyasal silah kullandığını, saldırıda 16 kişinin öldüğünü, 100 kişinin yaralandığını açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Suriyeli muhaliflerin, bu sabah Halep'te tanımlanamayan bir kimyasal içeren bir mühimmat kullandığı, saldırının, Suriye'de iki yıldır süregelen krizde "çok tehlikeli" bir gelişmeyi temsil ettiği belirtildi.
ABD: KANIT YOK

Beyaz Saray ise Esed rejiminin Suriyeli muhaliflerin kimyasal silah kullandığı iddiasını destekleyecek kanıt olmadığını açıkladı.
Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, Suriye'de her iki tarafın kimyasal silah kullandığına ilişkin iddiaları dikkatle incelediklerini belirtirken, Suriye'de rejim tarafından ortaya atılan herhangi bir iddiaya şüpheyle yaklaştıklarını ifade etti.
Carney, Suriye'de Esed rejiminin kimyasal silahlar kullanabilmesinin, ABD'yi ciddi biçimde endişelendireceğini ifade ederek, ABD Başkanı Barack Obama'nın, bunun kabul edilemez olacağına ve sonuçlar doğuracağına inandığını bildirdi.
Adının açıklanmasını istemeyen ABD'li bir yetkili, Esed rejiminin, Suriyeli muhaliflerin kimyasal silah kullandığı yönündeki iddiasını redderek, ABD'nin elinde her iki tarafın da bu tür silahlar kullandığına ilişkin kanıt bulunmadığını söylemişti.
HALEP'TE ZEHİRLENME VAKALARI GÖRÜLÜYOR
Yerel medya kentte nefes alma güçlüğü ve zehirlenme vakalarının görüldüğünü duyurdu.
Viyana‘da bulunan Kimyasal Silahları İzleme grubu ellerinde henüz Halep'te kimyasal silah kullanıldığına dair bir kanıt bulunmadığını açıkladı.
Suriye'de hükümet güçlerinin elinde büyük miktarda kimyasal silah olduğu önceden beri biliniyor.
Amerikan Başkanı Barack Obama da yaptığı açıklamalarında Suriye'de kimyasal silah kullanılmasının kendileri için kırmızı çizgi anlamına geldiğini ifade etmiş, bu çizginin geçilmesinin çok ciddi sonuçlar doğuracağını dile getirmişti.
Amerikan Başkanı Barack Obama da yaptığı açıklamalarında Suriye'de kimyasal silah kullanılmasının kendileri için kırmızı çizgi anlamına geldiğini ifade etmiş, bu çizginin geçilmesinin çok ciddi sonuçlar doğuracağını dile getirmişti.
Öte yandan Esed güçlerinin ülkenin çeşitli bölgelerine saldırısı sürüyor. Şam'ın Deraya semtinden gelen görüntülerde çevredeki binaların harabeye döndüğü göze çarpıyor.
Hükümet güçleri bölgedeki bir camiyi de harabeye çevirdi. Esed birliklerinin İdlib kentine düzenlediği saldırılarda da çok sayıda kişi yaşamını yitirirken birçok hastane, okul ve cami de kullanılamaz hale geldi.
Kaynak: Ajanslar