Maden işçileri icralık oldu

En zor koşullarda çalışan meslek grubundan madenciler icralık oldu.

Türkiye Taş Kömürü kurumunda çalışan 9 bin 951 maden işçisinden 10'da 1'i icra sorunuyla savaşıyor. Üstelik bu işçilerin çoğunun birden fazla icra dosyası var. İcralık işçilerin bazılarının borcu 200 binin üzerinde.

BİRDEN FAZLA İCRA DOSYASI

Bu çarpıcı açıklama ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'dan geldi. Bakan Yıldız, zor koşullarda hayatlarını sürdüren yaklaşık 10 bin maden işçisinden bin 51'inin icralık olduğu ifade etti. Bir işçinin birden fazla icra doyası bulunduğunu söyledi.

CHP'NİN SORU ÖNERGESİ

Taner yıldız ayrıca bazı işçilerin 200 bin liranın üzerinde borcu olduğunu da açıkladı. Bakan Taner Yıldız CHP Ankara milletvekili Gülsün Bilgehan'ın soru önergesini yanıtladı. Yıldız yanıtında, geçen günlerde Türkiye Taş Kömürü işletmesi tarafından yayımlanan ardından kaldırılan "icralık işçilerin borçlarını ödememesi halinde 1 yıl içinde işten çıkarılacaklarını" öngören genelgeyi de değerlendirdi.

BORÇLARI SİLEN GENELGE GERİ ÇEKİLDİ

Genelgenin işçilerin "bir an önce borçlarından kurtulması ve böylece iş konsantrasyonlarının ve verimlerinin artırılması" için yayımlandığını söyledi. Yıldız ayrıca, "Ancak yanlış anlaşılması ve tepki çekmesi üzerine genelgeyi geri çektik" dedi.