MİT den twitter için çok ciddi uyarı

Son Yıllarda Başarılı Operasyonlara İmza Atan Ve Siber Dünyada En güvenilir Kurum Görülen Milli İstihbarat Teşkilatı Uyardı.

Milli İstihbarat Teşkilatı, kamu kurum ve kuruluşlarına bir bilgi notu göndererek, kullanıcıları Twitter’ın avantajları ve olası tehlikeler konusunda uyarıp, önlem alınması için tavsiyelerde bulundu. MİT, personeline “Dikkatli olun” uyarısı da yaptı.


MİLLİ İstihbarat Teşkilatı (MİT), popüler paylaşımağı Twitter konusunda önemli bir güvenlik uyarısında bulundu. Başbakanlık genelgesiyle kamu kurum ve kuruluşlarınaMİT’ten bir Twitter bilgi notu gönderildi: Habertürk’ün ele geçirdiği gizli genelgede, Twitter’ın, “İstihbarata Karşı Koyma” açısından yaratabileceği olumsuzluklar ile kişilere ve kurumlara ait önemli bilgilerin ele geçirilmesi ve kamuoyu oluşturulması konularında neden olabileceği risklerden söz ediliyor ve şu uyarılar yer alıyor:


MANİPLE ETME GÜCÜNE DİKKAT: Twitter’ın, bir güncel olayın yaşandığı andaki ifade ve görüşlere anlık hızlı paylaşıma dayalı avantajı ile, kamuoyu oluşturma vemaniple etme gücü yadsınamayacak boyutlara ulaşmıştır.


DEVLETİN MANEVRALARI ORTAYA ÇIKAR: “Twitter’a üye olanmedya mensupları ile bürokratların anlık paylaşımlarından bir konuya ilişkin kamuoyunun gündemi,medyanın tutumu, liderlerin düşünce ve davranış biçimleri hakkında yüksek değerde bilgi elde edinilebilmesi sayesinde, ulusal ve uluslararası bir krizi yönetmek isteyecek karşı unsurların, kriz esnasında her daimbir adımönde olmalarını sağlayabilir” uyarısıylaMİT, devletinmanevralarının ortaya çıkabileceği uyarısını yaptı.KAMUOYUNU ETKİLER: Bu tür sosyal paylaşımağlarını ellerinde tutanlar, site takipçilerinin bazı konulara ulaşımını kendilerinin belirleyeceği sürelerde geciktirebilir; kamuoyunu kendi lehlerinde yönlendirmede daha avantajlı bir konuma gelebilirler.PERSONEL DİKKATLİ OLSUN: Sosyal paylaşımağlarına üye olma, görüş ve düşünce belirtme hususlarında yukarıda anılan konuların biriminiz ve personeliniz tarafından göz önünde bulundurulması yerinde olabilir. – Habertürk
Meclis Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu’na bilgi veren MİT yetkilileri, Başbakan’ın, Dink’i uyaran MİT’çiler hakkında soruşturma izni verdiğini açıkladı.


TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu, dün MİT yetkililerini dinledi. Basına kapalı olan komisyon toplantısından edinilen bilgiye göre, MİT yetkilileri şunları anlattı:


KİŞİYE ÖZEL:


Yasadışı ya da kişiye özel dinlemelerden bahsediliyor ancak biz bu dinlemeleri yapmıyoruz. TİB ve uydu üzerinden dinleme yapıyoruz. Faks üzerinden dinlemeler tarih oldu.


DİNLEME ARACI:


Bizde dinleme aracı yok. Böyle bir durum söz konusu olduğunda emniyetle işbirliği yaparız.


7 BİN 400 KİŞİYİ EĞİTTİK:


Kamu ve özel sektörde üst düzey yöneticiler başta olmak üzere 7 bin 400 kişiye yasadışı dinlemelerle ilgili 101 brifing verdik.


KRAVATA DİKKAT:


Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar üzerinden de dinleme ve takip yapabiliyoruz. Bilgisayar kamerasından bile ortam izlemesi yapılabilir. Kravat iğnesine kadar her türlü obje kullanılır.


BAŞBAKAN İZİN VERDİ:


Hrant Dink’i İstanbul Valiliği’nde uyaran MİT görevlileriyle ilgili Başbakan soruşturma izni verdi.